Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 918 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia chomików dżungarskich

poniedziałek, 23 marca 2009 15:38
Jedzonko.Troche gimnastyki.Cała rodzinka.Poważna mina.
Podziel się
oceń
82
11

komentarze (37) | dodaj komentarz

Chomiki dżungarskie

niedziela, 22 marca 2009 8:22
Niedawno kupiłem chomika dżungarskiego,więc będę on nich pisał.CZY JESTEŚ PEWIEN CO ROBISZ?

Myśląc o kupnie chomika pamiętaj, że jest on istotą żywą.
Potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju
i na pewno nie jest odpowiednią zabawką dla twojego dziecka.

PODSTAWOWE INFORMACJE.

Na wolności chomik dżungarski zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, w poszukiwaniu pożywienia wędruje na obrzeża lasów . Nie zapada w sen zimowy i wykazuje dużą aktywność przez cały rok. Chomiki dżungarskie są bardzo przyjazne (oczywiście należy je oswoić) są łatwe w hodowli i dobrze czują się w grupach, muszą jednak być złączone w młodości aby przyzwyczaić się do siebie. Również i wśród nich zdarzają się kłótnie, jednak do krwawych walk raczej nie dochodzi. Chomiki lubią pokarm urozmaicony - w każdym sklepie zoologicznym można kupić gotowy pełnowartościowy pokarm dla chomików, lecz warto a nawet trzeba wzbogacać go w dodatkowe składniki odżywcze. Chomiki dżungarskie bardzo lubią się wspinać - dobrze jest je trzymać w klatkach, aby mieszkały akwariach należy włożyć sporo pracy i wykonać odpowiednie zabawki i zabezpieczenia przed ucieczką po nich. Chomiki to bardzo ruchliwe zwierzątka. Potrafią godzinami kręcić się w kołowrotku, biegać w kółko swojego terrarium czy klatki, wspinać się lub podskakiwać. Płodność dżungarków jest dość wysoka, samica rodzi 4 do7 młodych, Ciąża trwa 19-22 dni. Młode chomiki osiągają dojrzałość płciową po upływie 1 - 2 miesięcy. Długość ciała chomika dżungarskiego dochodzi do 9cm, a ciężar waha się w granicach 30-40g. Jest on mniejszy od swojego popularnego kuzyna - chomika syryjskiego. Grzbiet ma popielaty z ciemną pręgą biegnącą od czoła do ogonka, boki są jasnoszare, a brzuszek prawie biały. Chomik dżungarski żyje w niewoli do 3 lat.

JADŁOSPIS.

 Odpowiednie żywienie decyduje w dużym stopniu o zdrowiu i długości życia naszego zwierzątka. Bardzo ważne jest aby podawany pokarm był urozmaicony, zawsze świeży i w temperaturze pokojowej oraz w odpowiedniej ilości.


ZIARNA - pszenica, żyto, owies, proso, ryż, ziarna słonecznika; mieszanki ziaren dostępne są we wszystkich sklepach zoologicznych (około 2 łyżeczki dziennie).

WARZYWA I OWOCE - marchew, pietruszka, kalafior, kalarepa, buraki, ogórek zielony, jabłka, gruszki, banany, (codziennie średnia ilość).

ROŚLINY - zielona trawa, koniczyna, siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego, lebiody, krwawnika (co 1-2 dni niewielka ilość).
GAŁĘZIE - wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy (zawsze powinien je mieć).

BIAŁKO ZWIERZĘCE - biały lub żółty ser, gotowane jajko, śmietana, jogurt naturalny, mleko (co 2-3 dni niewielka ilość).

ORAZ - orzechy: włoskie, laskowe; dropsy, wapno i sól dla gryzoni.

PICIE - przegotowana i ostudzona woda (zawsze świeża i pod dostatkiem) [samica w czasie ciąży i odchowu młodych mleko].


NIGDY NIE PODAWAJ CHOMIKOWI: resztek z twojego posiłku, owocy cytrusowych, kapusty, sałaty, cebuli, grochu, fasoli, ziemniaków, słodyczy.

UTRZYMANIE CZYSTOŚCI.

CODZIENNIE - wymieniamy ściółkę tam gdzie się załatwia, wyrzucamy resztki pokarmu, kontrolujemy stan legowiska i ewentualnie sprzątamy.

RAZ NA TYDZIEŃ - wymieniamy całe podłoże, kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki myjemy gorącą wodą, wymieniamy ściółkę w legowisku zostawiając niewielką część zgromadzonych przez niego zapasów.

CHOROBY.

Chomiki chorują z różnych przyczyn, jednak najczęściej winny jest hodowca, który nie zagwarantował im odpowiednich warunków życia. Gatunek zachodnioazjatycki jest podatniejszy na choroby, ponieważ jego wymagania co do mikroklimatu są większe.

SCHORZENIA SKÓRY
* Grzybica skóry
Chomik mający grzybicę skóry traci sierść, głównie na brzuchu i w pachwinach. Przez białą, rzadką sierść prześwituje różowa skóra, a na niej gromadzi się łuskowaty naskórek. Skórę chorego chomika należy smarować maścią grzybobójczą, a ściółkę (pochodzącą z pewnego źródła) wymieniać codziennie. Jeśli nie jesteśmy pewni skąd pochodzi możemy użyć koci piasek prażony w piekarniku. Należy również usuwać resztki jedzenia.
Chorym chomikom należy podawać suchą karmę z minimalną ilością podsuszonych warzyw, ponieważ mokra karma psuje się i daje pożywkę dla pleśni i innych grzybów. Samice, które miały grzybicę najczęściej nie zachodzą już w ciążę, ponieważ choroba ta atakuje narządy rozrodcze. W miarę możliwości chore chomiki należy izolować, gdyż grzybica łatwo się przenosi.
* Liszaj strzygący
Choroba powodującą różną długość sierści, dającą wrażenie przystrzyżonej. Schorzenie trudno jest wyleczyć. Stosuje sie maść np. Mycochlorin 2 razy dziennie z przerwą na dwa tygodnie, potem znowu i tak, aż do ustąpienia objawów.

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE
*Wszy
Zwierzę staje się nerwowe i drapie się do krwi, co często powoduje stany zapalne. Wszy można zauważyć jak poruszają się wśród sierści.
*Pchły
Zwierzęta rozdrapują swędzące po ukąszeniu miejsca, powodując ognisko zapalne.
Gdy zauważymy, że nasz pupil ma pchły należy jak najszybciej umyć wiwarium, a jego samego wykąpać w szmponie owadobójczym dla psów rozcieńczonym w stosunku 1:10.
* Świerzb
Na skórze powstają guzki i pęcherze, które wywołują swędzenie i drapanie się zwierząt. Pęcherze pękaja, a z nich wylewa się ciemnobrązowa ropa, która zasychając tworzy strupy zlepiające sierść. Choroba ta atakuje najczęściej uszy zwierząt.
Można ją zwalczyć preparatem przeciwko świerzbowcom, smarując co 2-3 dni, patyczkiem do uszu, miejsce porażone przez pasożyta. Trzeba uważać, aby nie wlać preparatu do uszu zwierzęcia.
*Tłuste futro
Jesli zwierzę ma tłuste i zapocone futerko, to wskazuje to na nieprawidłowe żywienie, czyli pokarmy ubogie w witaminy, a bogate w np. sery, czekoladę, wafelki i inne produkty, które nasz zwierzaczek lubie, ale które nie koniecznie są dobre dla niego. Tłuste futerko występuje też wtedy, gdy jest słaba wentylacja w pomieszczeniu przez niego zamieszkiwanym
np. akwarium przykryte szybą wspartą jedynie na narożnikach.
*Nastroszone futro
Chomik mający futro nastroszone, lecz suche, szukający miejsc odosobnionych i nie uczestniczący w życiu stada z całą pewnością jest chory lub przegrzany. Gdy wiwarium stoi w nasłonecznionym miejscu należy sprawdzić panującą tam temperaturę. Jeśli jest zbyt wysoka należy je przestawić w odosobnione miejsce.
CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO
Chomiki dżungarskie bardzo rzadko miewają zaparcia, ponieważ są one bardzo ruchliwe. Częściej spotykane są biegunki spowodowane nieprawidłową dietą lub zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi czy pasożytniczymi przewodu pokarmowego.
*Biegunka
Wywoływana przez warzywa tzw. nowalijki, które zawierają niewielkie ilości środków ochrony roślin, powodujące ostre zatrucia pokarmowe, a nawet śmierć zwierzęcia. Chorym chomikom należy podawać: korę dębu, borówki (mogą być suszone) i sulfaguanidynę. Gdy mimo to biegunka nie ustaje należy zastosować węgiel leczniczy. Tabletkę kruszymy i dzielimy na 10 części, rozpuszczamy w przegotowanej wodzie (ale niezbyt gorącej) i podajemy zwierzęciu pipetą lekarską.
Podajemy również napar z kory dębu, rumianku i marchwi, który możemy umieścić w poidle kropelkowym zawieszanym na ściance wiwarium. Karmimy chomika pokarmem suchym z dodatkiem ryżu i chudego twarogu.
*Kokcydioza
Zwierzęta zarażają się w sklepach zoologicznych od królików i ptaków. Choroba charakteryzuje się krwawą biegunką. Należy podawać antybiotyk przepisany przez lekarza.
*Tasiemczyca
Bardzo trudno jest rozpoznać tę chorobę i często w wyniku wyniszczenia organizmu zwierzęta padają. Objawami są galaretowaty kał i apatia. Mimo prawidłowego apetytu, chomiki stają się coraz chudsze. Tasiemce wywołują również chorobę mokrego ogona. Chore chomiki należy izolować, padłe zniszczyć, a ściółkę spalić. Pomieszczenie odkazić preparatem Biowal lub innym detergentem. Do odkażonego wiwarium nie wkładać zwierząt przez miesiąc.
*Nicienie
Dostają się do organizmu z pokarmem, wywołując uporczywe biegunki. Tej choroby nie można zahamować dostępnymi środkami. Zwierzęta chudną i padają. Odrobaczanie ich jest nieopłacalne i brak jest odpowiednich środków. Należy zapobiegać tej chorobie przez higieniczne żywienie.

KIEDY ROZMNAŻAĆ?

Pamiętaj, że pomimo wczesnego osiągnięcia dojrzałości płciowej nie można dopuścić do ciąży przed ukończeniem 2 a nawet 3 miesięcy życia, młoda samica nie jest jeszcze gotowa by sprostać trudom ciąży i wychowania, również samice powyżej 1,3 roku nie powinny zachodzić w ciąże - to dla nich zbyt duży wysiłek. Wiek samca nie odgrywa znaczenia. 

JAK DOPROWADZAĆ DO ŁĄCZENIA?

 Jeśli twoje chomiki są w wspólnej klatce to nie ma potrzeby ingerencji. Trzymane oddzielnie należy łączyć w klatce samca jest on mniej agresywny. Oczywiście samiczka musi być w rui która występuje zazwyczaj co 5-6 dni (gdy nie jest w rui będzie gryźć samca). Najlepsza pora łączenia to wieczór. Kopulacja trwa pare minut i jest powtarzana kilkakrotnie, po czym samica ma już dość i zaczyna atakować samca. Należy je w tedy rozdzielić, jeśli po paru dniach samica zbiera materiał na gniazdo i gromadzi większe zapasy pożywienia to jest w ciąży.

CIĄŻA.

W czasie ciąży należy dostarczać samicy pokarm bogaty w białko oraz witaminy, suchą paszę i zieleninkę. Potrzebny jej spokój. Kilka dni przed porodem musimy wymienić ściółkę. W czasie ciąży samica porusza się ociężale i prawie nie wychodzi.

PORÓD.

Gdy z legowiska dobiegają delikatne popiskiwania oznacza to, że nasza chomicza rodzinka właśnie się powiększyła i musimy być bardzo ostrożni przez najbliższe 2 tygodnie. Wystraszona samica może zjeść swoje potomstwo, jakakolwiek ingerencja może odbywać się po paru dniach i tylko gdy samica jest poza domkiem i jest zajęta jedzeniem. Nigdy nie wolno niczego dotykać w gnieździe naszą ręką gdyż pozostawimy swój zapach co może doprowadzić do tragedii.

MAŁE CHOMICZKI.

Samiczka rodzi zazwyczaj 4-7 młodych, chomiczki są ślepe, głuche i nie mają sierści. Rozwój młodych przebiega bardzo szybko i pierwsze wycieczki z gniazda następują po niespełna 2 tygodniach, wtedy też zaczynają spożywać pokarm stały. Matka karmi młode swym mlekiem do 3 tygodni, a po około 25 dniach porzuca młode traktując je jak zwykłe chomiki.
Młode powinny pozostawać z matką do 5-6 tygodni. Zbyt długie trzymanie razem całej rodziny może doprowadzic do większego potomstwa.

JAK PRZYZWYCZAJAĆ CHOMIKA DO RĘKI?

Jeżeli jest nowym chomikiem u ciebie i jeszcze go nie przyzwyczaiłaś to go musisz do siebie przyzwyczaic i dam ci pare wskazówek a jeżeli jest u ciebie juz długo to go nie osfoiwaś do konca ale jeszcze mozesz to zrobic. To powinno ci pomóc. Zawsze działa.
Na początku trzeba dużo rozmawiać ze zwierzątkiem aby wiedziało że nic mu nie zrobisz, a jeśli już nie będzie się stresował że siedzisz przy nim to przykładaj rękę do klatki wpierw w małej odległości od klatki aby nie mógł cię dosięgnąć, a potem przy klatce. Chodzi o to aby poznał twój zapach. Tylko że trzeba pamiętać, że jak się oswaja zwierzątko to przed tym trzeba umyć ręce. (5 dni)
Następnie wkłada się rękę do klatki, ale nie ruszać nią. Zwierzątko może wtedy wchodzić na nią, wąchać i próbować czy to można zjeść. ( Ale nie można przy tym się denerwować, bo zwierzątko to wyczuje i będzie chciało nas ugryź ). (4 dni)
Potem zaczynamy naszego gryzonia głaskać (w klatce). Może być nieco przestraszony, ale nie ma co się martwić. ( 3 / 4 dni). Po tym wszystkim zaczynamy naszego urwisa podnosić oczywiście też w klatce. Na to trzeba poświęcić około 7 dni. Jest to najtrudniejszy moment oswajania. Gryzoń będzie chciał nas wtedy ugryź, bo będzie wtedy bardo przestraszony. Ale gdy będzie się do tego przymierzał to należy go puścić i zostawić aż się ogarnie.
Jeśli te podnoszenie nie będzie sprawiało problemu można zwierzątko wyciągać z klatki (5 dni). Na początku około 5 min, a potem coraz dłużej. Ale nie odchodzimy ze zwierzątkiem od klatki. Po około 5 dniach zwierzątko nie będzie się bało świata poza klatką można zacząć z nim chodzić po całym domu. I nie powinno to sprawiać problemu.


Podziel się
oceń
101
14

komentarze (84) | dodaj komentarz

piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  111 728  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Mam na imię Michał,chodzę do klasy 5b.Bardzo lubię zwierzęta.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 111728

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl